Klub Młodego Humanisty

KLUB MŁODEGO HUMANISTY

ROK SZKOLNY 2007/2008

"Żadna sztuka - nie działa tak silnie, bezpośrednio.Teatr to potęga"
(Jerzy Szaniawski)


     Klub Młodego Humanisty pozwoli Ci wielostronnie rozwinąć osobowość, szczególnie Twoje zdolności twórcze.
     Nauczysz się podejmować wiele działań z własnej inicjatywy. Staniesz się pomysłowy, ciekawy świata. Dasz upust swej fantazji, wcielając się w główne postacie i przeżywając ukazywane zdarzenia.
     Przeniesiesz się w inny świat, gdzie często dobro góruje nad złem. W działaniu nauczysz się podejmowania trudnych decyzji. Rozwiniesz swoją wyobraźnię, spostrzegawczość i wrażliwość.
     Będziesz mieć do wyboru: pracę nad tekstem, twórczość plastyczną, związaną z wykonywaniem dekoracji i rekwizytów, opracowanie elementów muzycznych przedstawień itp.
     Na pewno znajdziesz swoje pole do działania !

Zapraszają
Renata Perz, Monika Zdybicka, Agnieszka Czuryło - BudzińskaKARNAWAŁ TO CZAS BALI


     Karnawał to czas bali, zabaw i pochodów noworocznych. 1 lutego Klub Młodego Humanisty dokonał karnawałowego przeglądu „w pigułce”.

    Kolejne litery odsłaniały tajemnice i symbole tego okresu: K – jak sam karnawał, inaczej zapusty, A – czyli Ameryka Południowa, R – Rio de Janeiro, N – czyli niepowtarzalne, niezwykłe maski i kostiumy, A – awantury, swawole i zabawy, W – jak Wenecja , A – aktor, ukrywający swą prawdziwą tożsamość i Ł – czyli łakomstwo karnawałowe.

    Robert Makłowicz przedstawił swój autorski przepis na karnawałowe faworki, upiór o dwóch twarzach przekonał, że w tym wesołym czasie każdy może być tym, kim chce, a gondolierzy przenieśli nas w pobliże weneckiego placu św. Marka. Żywiołowa samba i eleganckie tango w tańcu masek nie pozwalały publiczności siedzieć spokojnie, wprowadzając ją w atmosferę popołudniowego szkolnego balu.

    Program „Karnawał” w wykonaniu Klubu Młodego Humanisty był zwieńczeniem uroczystego apelu podsumowującego pracę szkoły w I semestrze. Aktorów wsparli wokaliści i instrumentaliści przygotowani przez panią Beatę Urbanowicz.

    
PÓKI MY ŻYJEMY!


    „11 listopada obchodziliśmy 89 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Klub Młodego Humanisty oraz Zespół Instrumentalno- Wokalny ma zaszczyt przedstawić apel przygotowany z tej okazji. Wolność, niepodległość – to trudne pojęcia. Jak my je rozumiemy? – zobaczcie... .” Tymi słowami przywitaliśmy 14 listopada wszystkich zgromadzonych w naszej sali gimnastycznej gości. Byli wśród nich nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale również przedstawiciele Urzędu Miasta i Kuratorium oraz dyrektorzy szczecińskich szkół.

    Oto przy jednym stoliku spotkały się cztery kobiety wspominające wydarzenia sprzed lat. Kartkując stare kroniki opowiadają o czasach, w których przyszło im żyć i o kraju „za żelazną kurtyną”. Wracają pamięcią do II wojny światowej i okupacji niemiecko-sowieckiej, potępiają układ „wielkiej trójki” w Jałcie, przypominają wystąpienia robotnicze w Poznaniu, Gdańsku, Radomiu. Mówią też o wielkiej nadziei, jaką niósł wybór papieża Polaka i powstanie „Solidarności” oraz o czasie próby, jakim był stan wojenny. W końcu o pamiętnym roku 1989, kiedy „mury zaczęły się chwiać”. Finalnymi rozważaniami o patriotyzmie zmuszają do myślenia nie tylko młodzież.

    Ciekawy, niebanalny scenariusz, recytacja, śpiew, taniec, pokaz multimedialny – wszystko to złożyło się na nasz nietypowy apel. Godziny intensywnych prób i praca nad szczegółami przyniosły efekty. Zgromadzeni goście nie kryli słów uznania. Uskrzydleni pochwałami przystępujemy do pracy nad kolejnym projektami.

    
WEHIKUŁ CZASU


    Dnia 12 października 2007 roku Klub Młodego Humanisty zorganizował spotkanie „tych, którzy wstrząsnęli światem”.
    Krzysztof Kolumb, Arystoteles, Albert Einstein, Agata Christie, Neron, Elvis Presley, Maria Skłodowska – Curie, Charlie Chaplin, Matka Teresa, Joanna d’Arc, Marylin Monroe – oto goście, jacy pojawili się na uroczystości pasowania uczniów klas pierwszych. Każda z tych osób pozostawiła już po sobie niezatarty ślad w historii, nauce lub sztuce. A jednak, gdy znowu znaleźli się na ziemi (dzięki młodym aktorom), raz jeszcze próbowali zaznaczyć swoją obecność kłócąc się (a właściwie intensywnie dyskutując) o nagrody dla uczniów za całoroczne osiągnięcia w różnych dziedzinach. Ostatecznie stwierdzili, że:

„Warto lubić szkołę, do nauki spieszyć,
By po latach wielu z sukcesów się cieszyć”.


    Wniosek ten spodobał się bardzo zgromadzonej publiczności (gronu pedagogicznemu, uczniom, rodzicom), o czym świadczyły oklaski, jakimi żegnano szanownych gości z zaświatów.


     
     ROK SZKOLNY 2006/2007JAK SIĘ SŁOWO ZMIENIA W CIAŁO – O TYM, CO SIĘ W KLUBIE DZIAŁO


     W pierwszym semestrze Klub Młodego Humanisty postawił na kabaret. Postanowiliśmy zająć się tematem powszechnie znanym: mitologią, ale zaprezentować go w zabawnej formie. Na początku było... słowo. Pracowaliśmy nad właściwą intonacją, ćwiczyliśmy dykcję i emisję. Zadbaliśmy o przemyślany ruch sceniczny, każdy gest niósł znaczenie. Bawiliśmy się konwencjami, poszukiwaliśmy inspiracji w kontekstach literackich i malarskich. I stało się... Po wyczerpujących próbach powstał program „Na Olimpie”, w którym rytmika tekstu, wyraźny rysunek kreowanych postaci oraz zderzenie bieli i czerni w scenografii spodobało się jurorom II Międzygimnazjalnego Konkursu Mitologicznego organizowanego przez Gimnazjum nr 43 w Szczecinie. Przyznano nam I miejsce, a zgromadzona publiczność nagrodziła nas gromkimi brawami! Mitologiczny laur na naszych skroniach i zachwyt widzów dodały nam skrzydeł.

    Zdecydowaliśmy się stworzyć... mitologiczną telewizję. Przygotowaliśmy „Olimpijską ramówkę” – przedstawienie, w którym zderzyliśmy telewizyjną formułę ze starożytnymi opowieściami. Szkolnej publiczności pokażemy je 27 marca podczas Dnia Teatru, drugiego dnia Tygodnia Humanistycznego.

    Uczestnikom tegorocznej Giełdy Turystycznej organizowanej przez Międzynarodowe Targi Szczecińskie zaprezentujemy nasz region interdyscyplinarnie! Zgodnie z hasłem: EUROREGION POMERANIA W ZMYSŁACH w naszym pokazie znajdzie się śpiew, muzyka, taniec i... pyszne smakołyki! Mamy nadzieję, że ekspresja, talent i żywiołowość aktorów z Klubu Młodego Humanisty zachęcą turystów do odwiedzania naszego regionu.

       

     

   


ROK SZKOLNY 2005/2006


    W tym roku rozpoczynamy cykl prezentacji ukazujących dzieje człowieka, jego historię, dorobek cywilizacyjny i dziedzictwo kulturowe, od zarania dziejów po współczesność.
    Pierwszy moduł poświęcamy prehistorii:
  • Genesis człowieka wg Biblii
  • mitologia grecka
  • legendy pogańskie związane z regionem szczecińskim

     Próby i przygotowania do występów idą pełną parą.


GENESIS

         Genesis – trudne słowo, wiem…
         Jego sens rozwikłać chcę.
         Prastare czasy, dawne to dzieje,
         Nikt nie pamięta, lecz mam nadzieję,
         Pojąć, zrozumieć historii koleje.
             Wciąż za mną chodzi dręczące pytanie
             O sens istnienia – oto zadanie…..
             Wyjaśnić wreszcie sprawę do końca….


    
     Tak zaczyna się spektakl, w którym docieramy do naszych korzeni – w Biblii, mitologii i legendach. Zastanawiamy się nad tym, jak powstał człowiek, czego nauczył się w swej historii i jakim ostatecznie stał się w drodze, która „nie była usłana różami”. Przedstawienie uatrakcyjniają wykorzystane techniki multimedialne, muzyka i taniec – tworząc odpowiedni nastrój dla każdej z części Genesis.

     Za prezentację 8 lutego 2006 pierwszej części Genesis – powstanie świata i człowieka – w czasie III Archidiecezjalnego Przeglądu Teatralnego o Tematyce Religijnej – otrzymaliśmy I miejsce w kategorii gimnazjów i w nagrodę pojedziemy na pielgrzymkę śladami św. Ottona z Bambergu. 24 lutego 2006 r. prezentowaliśmy się w czasie VI Interdydakty Artystycznej w Pałacu Młodzieży – jury zauważyło piękną oprawę plastyczną przedstawienia i za to nas nagrodziło.

     Według dziennikarzy „Kuriera Szczecińskiego” – nasze przedstawienie było jednym z najciekawszychi to nasze zdjęcie znalazło się w gazecie.

     Przed nami kolejne konkursy…

     A na razie kilka zdjęć:

              

              

              

              

         
ROK SZKOLNY 2004/2005


    Szkolny Klub Młodego Humanisty powstał z inicjatywy nauczycieli: języka polskiego – Lidii Kulik, historii – Renaty Perz i sztuki – Moniki Zdybickiej.
    Celem zajęć w Klubie Młodego Humanisty jest wyzwalanie ekspresji, kreacja własnej osoby oraz realizacja zainteresowań i uzdolnień. Spotkania w Klubie pozwalają na poszerzanie wiedzy z zakresu teatru, literatury, historii i sztuki. Wprowadzają uczestników w podstawowe wyróżniki sztuki teatralnej, tj. żywe słowo, gest, mimika, charakteryzacja, scenografia, dźwięk, muzyka. Zachęcają także do zdobywania wiedzy na temat twórców dzieł literackich, muzycznych czy malarskich, a także prowokują do pisania własnych tekstów poetyckich i dramatycznych.
    Dzięki współpracy nauczycieli, zajęcia w Klubie łączą w sobie słowo, ruch i muzykę – z tego połączenia powstały przedstawienia, w których młodzież może realizować swoje pomysły. W 2004 roku zgłosiliśmy projekt zajęć pozalekcyjnych „(Nie) Wszystko o kobietach” w ramach Małych Grantów Szkoły z klasą i…jako jedyni z Zachodniopomorskiego wygraliśmy 1500zł. Pieniądze przeznaczyliśmy na potrzeby Klubu. 5 marca 2004 roku w naszej szkole odbyła się premiera spektaklu pt. „Romek i Julka”, a 21 marca wystąpiliśmy w Wagarach z poezją w Książnicy Pomorskiej. W relacji telewizyjnej z tego wydarzenia naszemu przedstawieniu poświęcono najwięcej miejsca – uznano je za hit prezentacji - a my udzieliliśmy wywiadu. Czuliśmy się jak gwiazdy! Wkrótce, dzięki pomocy rodziców, udało nam się wydać tomik poezji „kwitnące słowa”.
    Zachęceni sukcesami zabraliśmy się za kolejny projekt – tym razem chcieliśmy opowiedzieć historię Jaśka, który wybiera się do Europy, by tam znaleźć swoje miejsce. Napisaliśmy scenariusz, przygotowaliśmy rekwizyty, wybraliśmy ciekawe miejsca w Europie…i 8 czerwca zaprezentowaliśmy publiczności szkolnej efekt wędrówek naszego bohatera. No, cóż historia bardzo się spodobała, a my postanowiliśmy spektakl „Witaj Europo!” zgłosić do przeglądu teatralnego. I tak 17 czerwca 2004 roku wzięliśmy udział w II Międzyszkolnym Przeglądzie Teatralnym. Werdyktem jury zdobyliśmy Grand Prix Przeglądu – a nas najbardziej ucieszyło uzasadnienie przewodniczącej jury – za temat, za łączenie różnych środków wyrazu, za pomysł i liczbę występujących- było nas ponad trzydzieścioro na scenie.
    2 września w naszej szkole odbyła się Miejska Inauguracja Roku Szkolnego, nasi goście usłyszeli i zobaczyli nas w części artystycznej. Wspomnieniami wróciliśmy do wakacji i niedawnego przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wraz z bohaterem wędrowaliśmy po krajach Unii, podziwiając kulturę i zabytki, jednak „wszędzie dobrze, lecz w domu najlepiej” – te słowa bohatera zaprosiły do tradycyjnego, polskiego poloneza w wykonaniu naszych wspaniałych gimnazjalistów. Taniec wywarł wielkie wrażenie na gościach. Było wzniośle i uroczyście...
    W październiku zaczęliśmy próby Jasełek, ale chcieliśmy, by zawierały odniesienia do współczesności, by poruszały problemy związane z człowiekiem. 15 grudnia zaprosiliśmy rodziców całej szkoły na Współczesne Jasełka. Brawom nie było końca… A my już pracujemy nad kolejnym projektem….    Jeśli lubisz sztukę, potrafisz grać i nie boisz się sceny – dołącz do nas!

VI SZKOLNA GIEŁDA TURYSTYCZNA "PRZYGODA 2005"


    W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, uczniowie naszego gimnazjum postanowili wziąć udział w Szkolnej Giełdzie Turystycznej "PRZYGODA 2005", w ramach której odbywał się konkurs "ZACHODNIOPOMORSKIE W ZMYSŁACH".
    Przygotowaliśmy prezentację pt. "Szczecin-miasto portowe". Pod takim samym tytułem Klub Młodego Humanisty przygotował scenkę teatralno-taneczną.
    Nasze stoisko mieniło się odcieniami błękitu, a zwiedzający mieli możliwość popatrzenia na Szczecin, który jest miastem portowym, a może... morskim.
    W przedstawieniu Klubu zachwyciły tańczące syreny i to, że w krótkim czasie można było aż tyle o naszym mieście powiedzieć.
    Gratulujemy wszystkim uczestniczącym w Giełdzie - tym bardziej, że Klub Młodego Humanisty otrzymał Puchar Prezydenta Miasta, a uczniowie, którzy przygotowywali prezentację - wyróżnienie oraz zaproszenie do udziału w Giełdzie Euroregionalnej.
Inne Zdjęcia ( kliknij aby powiększyć ):

     
   


    21 kwietnia wzięliśmy udział w Międzyszkolnym Przeglądzie Twórczości Artystycznej w hotelu Radisson SAS. Konkurencja była duża - prezentowały się szkoły podstawowe, gimnazja i licea. Nasz wysiłek nie poszedł na marne - zajęliśmy I miejsce. Zmęczeni, ale nader szczęśliwi wróciliśmy do szkoły z pucharem i dyplomami.